072-2160433

בניית חדר ממ"ד בבית פרטי – שלבי התכנון

תוכן עניינים

אין ישראלי שלא מכיר את חשיבותו של המרחב המוגן, וכיום יש המון אנשים שניצלו בזכות מרחב זה. חשוב לא להתעלם מהצורך במיגון הבית שלכם שבעצם מקנה שמירה בעת מצבים ביטחוניים רגישים על חיי המשפחה, וזה בדיוק הזמן להבין מה כוללת בניית ממ"ד בבית פרטי – שלב אחר שלב כדי שתדעו מה מצפה לכם בתהליך.

✔️ניסיון של עשרות שנים בתחום!
✔️התקנה מקצועית ואיכותית
✔️אלפי לקוחות מרוצים
✔️מחירים משלתמים
להצעת מחיר חייגו עכשיו 072-2160433

בניית ממ"ד בבית פרטי - שלבי התכנון

לאחר מלחמת המפרץ ב 1991 הוחלט על כך שיש להקים מרחבים מוגנים שיתנו מענה ויספקו הגנה טובה וגם יהיה ניתן להגיע אליהם תוך זמן קצר ככל האפשר. בתוך הדירה המרחב המוגן הוא ממ"ד. בבנייני מגורים חדשים בניית ממ"ד היא חובה וחלק בלתי נפרד מהבניה. כיום לרוכשי דירות חדשות מרחב מוגן הוא חלק מהחבילה.

חוקים ותקנות לבניית ממ"ד

שטח על פי תקנות פיקוד העורף השטח המינימלי הוא 9 מ"ר, כאשר ברוב הבתים נבנה מרחב ששטחו הוא 13 מ"ר. השטח עבור אדם אחד צריך להיות 1.25 מ"ר.
גובה גובה התקרה צריך להיות 2.5 – 2.8 מ'.
רוחב רוחבו צריך להיות מינימום 1.6 מ'.

החשוב ביותר הוא בנייה שתיצור מבנה מוגן ככל האפשר. כדי שכך יהיה הממ"ד צריך להיות בנוי כחלק אחד ללא קורות או עמודים. הוא צריך להיות בנוי מבטון מזוין בעובי 25 ס"מ לפחות בקירות חיצוניים ו 20 ס"מ לפחות בקירות פנימיים. יש לשים לב שלממ"ד יכולים להיות מקסימום שני קירות חיצוניים כאשר ככל שהוא פנימי יותר כך ההגנה גבוהה יותר.

מה צריך לכלול ממ"ד?

בניית מרחב מוגן צריך לכלול התקנת חלון הדף שניתן לפתוח כלפי חוץ והוא מגן מפני רסיסים ואטום. יש להתקין גם דלת הדף. על החלון אין להתקין סורגים כי הוא משמש גם כפתח חילוץ בשעת הצורך. ניתן להתקין סורגים מתקפלים אך חשוב לוודא שהם לא מפריעים לסגירה מוחלטת של החלון. יש להתקין מעבר לחלון החדר גם חלון הדף מפלדה. במרחבים מוגנים צריכים להיות כל התנאים לשהייה ממושכת: נקודות חשמל כולל תאורה לשעת חירום, תקשורת (שתי נקודות טלפון), חיבור טלוויזיה, מערכת מיזוג אויר ומ – 2010 נוספה גם חובה להתקנת מערכת סינון ואוורור שמטרתה לסנן את האוויר במקרה של התקפה כימית או ביולוגית.

אילו אישורים נדרשים לבניית חדר ממ"ד ?

בניית מרחב מוגן דירתי דורשת הוצאת היתרי בניה ברשות המקומית. הוספת הממ"ד נחשבת להוספת בניה כך שיש לבדוק שיש זכויות בניה המספיקות לבנייתו. עם זאת, הוא נחשב לשטח שירות ולא לשטח עיקרי כך שקבלת היתרי הבניה תהיה לרוב קלה יותר, בין היתר כי המדינה רוצה לעודד בניית מרחבים מוגנים. נדרשים אישורי פיקוד העורף כדי לוודא שהכל נבנה בצורה תקינה.
האם ניתן לבנות ממ"ד בחצר?

בהגדרה של מרחב מוגן דירתי הוא מצביע על כך כי באופן טבעי מיקומו הוא בתוך הדירה. בניית ממ"ד בחצר היא אפשרית באמצעות הצבת מיגונית או מבנה אותו בונים בבניה טרומית אך יש לבדוק שהדבר מאושר מבחינת הרשות המקומית. עם זאת, כל עוד אפשר לבנות בתוך הדירה הדבר עדיף כדי שזמן ההגעה אליו יהיה קצר יותר.

האם ניתן לבנות חדר ממ"ד בדירה ?

ייתכן והשאלה נשמעת ברורה מאליו, אך במישור הבירוקרטי יש כמה דברים שתצטרכו לדאוג להם כדי להמשיך בתהליך. לפני שתדברו עם חברת לבניית מרחבים מוגנים ותזמינו אותה אליכם, יש צורך להשיג היתר בנייה. היתר הבנייה נוח מאוד לבניית החדרים כי כך יינתן פיקוח מהמדינה על הגנת האזרחים. חשוב מאוד להבין היכן ניתן לבנות חדר ממ"ד וכמובן האם יש צורך בהקמה חיצונית לבית או להפוך את אחד החדרים למרחב מוגן. תמ"א 38 יכולה מאוד לעזור במקרים האלו, אך לעתים יש צורך באישור השכנים על מנת להמשיך בתהליך זה.

בניית ממ"ד בבית פרטי - שלבי התכנון

שלבי תכנון בניית ממ"ד בבית פרטי

ישנם כמה שלבים חשובים שעליהם ניתן לשים דגש בבחירת חברת לבניית ממ"ד פרטי בבית:

לבצע סקר שוק

אחרי שהבירוקרטיה מאחוריכם, קיבלתם את אישור השכנים ואולי ההחלטה הייתה כוללת לכל הדיירים, הגיע הזמן לבחור את החברה המתאימה. על מנת למצוא את החברה המקצועית והטובה ביותר – מומלץ לבחור חברה שבניית חדר ממ"ד היא תחום שגרתי עבורה, כזו שמעניקה שירות וניסיון כבר שנים רבות ויש עליה המלצות בתחום. תבצעו סקר שוק ותגיעו לתוצאות טובות.

בחירת מיקום ועיצוב הממ"ד

מה שכן ניתן לבחירה הם החלונות וסוג הדלת, כמו גם מיקום הממד עצמו. החדר המוגן יכול להיות כתוספת בנייה לכל הבניין או הפיכת אחד החדרים לחדר מוגן וזה לפי בחירתכם ובהתאם למצב. את הדלת ניתן לבחור על פי סוגה, כאשר דלת הציר היא הנפוצה ביותר אך דלת הזזה יכולה להיות פתרון דקורטיבי והולם יותר. חלון הדף יכול להיות שימושי מאוד ואם חשוב לכם שהוא יהיה שימושי ומעוצב גם בתור חדר רגיל, כדאי להשקיע בו.
באיזה שלב יש לתכנן את בניית החדר?

מובן כי עוד בשלב תכנון הבנייה של הבית, רצוי לשלב את מיקום חדר הממ"ד (כמו גם את גודלו, את אופיו ואת כלל האביזרים שהוא עתיד להכיל) במתאר הכללי של הבית. יש להיעזר באדריכלים ובמהנדסי בניין אשר יתמקדו בהצבת החדר, כך שיהיה בהתאם לתקנות הבטיחות. השטח המינימלי של מקלט בבית פרטי הנו 9 מ"ר נטו (עם זאת, חשוב לציין שנדרש אישור פרטני של מהנדס המחוז). קיימים מצבים בהם בעלי הנכס מעוניינים לבנות מקלט בחצר, וניכר כי אופציה זו מאושרת רק במקרים חריגים.

האם לחדר הממ"ד יש השפעה רחבה יותר על בניית הבית כולו?

לחדר הממ"ד אכן קיימת השפעה לא ישירה על תכנון הבית כולו. כך למשל, מהנדסים רבים מעדיפים שלא לבנות בית אשר תקרתו עשויה מעץ (כיוון שבמצבים אלה, אין אטימות ראויה בפני גזים, וכמובן שרסיסים יכולים לחדור בקלות רבה יותר את פני השטח).

חלונות ממ''ד

בניית מרחב מוגן בבית פרטי עם מקצוענים בלבד

אם אתם רוצים להיות בטוחים, אתם צריכים לבנות את הממד עם חברה אמינה. אנו באחים תורתי מציעים לכם את השירות הכי מקצועי שיש כאשר יחס אישי ושירות לקוחות הם ערכים שמלווים אותנו כבר שנים רבות. אנו מחזיקים בכל ההיתרים והרישיונות ועובדים רק עם חומרים תקניים שמאושרים על ידי פיקוד העורף, בהנחיות שמתעדכנות כל הזמן כדי לספק ללקוח בדיוק את מה שהוא צריך.

בניית ממ"ד - אחים תורתי

מאמרים בתחומים נוספים

מספר זה הינו מספר וירטואלי, שהוא חלק משירות תוכן המופעל על ידי זאפ גרופ בע"מ ומפנה את המתקשר לבית העסק.
משתמש העושה שימוש במספר הווירטואלי, מסכים כי החברה תהא רשאית לשמור את מספר הטלפון ממנו התקשר, לכלול אותו במאגר מידע או ליצור באמצעותו קשר עם המשתמש, וכן כי המספר עשוי להשתנות מעת לעת.

מספר הטלפון הרגיל של בית העסק הוא
09-7400022

דילוג לתוכן