072-2160433

מלאו פרטים ליצירת קשר
תוכן עניינים

כללי בטיחות בממ"מ

מהו ממ"מ ומדוע צריך אותו?

ממ"מ הם ראשי תיבות של מרחב מוגן מוסדי. מרחב מוגן הוא מרחב שנמצא במקום מסוים, יכול להיות בפארק ציבורי, בקומת הקרקע של בניין או ממש בתוך הדירה, שמגן על הדיירים והתושבים מפני התקפה טילים. התקפת טילים נשמעת מפחידה ביותר אך זאת למעשה המציאות שלנו ישראלים שחיים עם האיומים המוחשיים הללו שנים רבות וכבר חווינו מתקפות כאלו באזור הצפון, הדרום ולאחרונה גם במרכז ובירושלים. כמו שממ"ד הוא מרחב מוגן דירתי גם למוסדות יש מרחבים מוגנים שנקראים מרחבים מוגנים מוסדיים ויש להם דרישות מחמירות אפילו יותר מאשר שאר המרחבים.

מדוע מרחב מוגן מוסדי הוא כל כך חשוב?

מרחב מוגן מוסדי מיועד למפעלים, חברות גדולות, מוסדות לימוד ועוד גופים רבים אחרים שיש להם כמות גדולה של עובדים או נוכחים. מקומות אלו לא יכולים להסתפק במקלט קטן ויש דרישה שהם יכילו את כל הנוכחים כדי להגן עליהם בעת שהם מבקרים או עובדים ונשמעת אזעקה. מצב כזה יכול לגרום לאנדרלמוסיה גדולה במידה ואין ממ"מ בשטח או שלא יודעים היכן הוא נמצא. למרחב מוגן מוסדי יש דרישות בדיוק כמו לממ"ד ולמקלט הציבורי, הוא חייב להיות חזק ועמיד וגם נגיש כל הזמן ובנוסף עליו להיות בשטח של לפחות עשרה מטרים רבועים.

מהם כללי הבטיחות בממ"מ?

מרחב מוגן מוסדי הוא מרחב מוגן שחייב להיות זמין כל הזמן. מרחב מוגן שלא יהיה זמין, בגלל שיש בו שימוש לצרכים אחרים יהיה מרחב מוגן לא מועיל שיכול להציב בסכנת חיים מיידית את כל העובדים או הנוכחים. את המרחב המוגן ניתן להקים בתוך המפעל או מחוצה לו כאשר ההמלצה היא להקים אותו בפנים. מדוע בפנים? כיוון שכך ההגעה אליו הרבה יותר פשטה, הרבה פחות מבולגנת וגם המיגון טוב יותר כיוון שיש עוד שכבות הגנה טבעיות מהמבנה עצמו.
• הבעיה היא שבעלי עסקים רבים מנצלים את הימצאות המרחב המוגן המוסדי כדי לספק עוד חדר עבודה או פינת אחסון לכל מיני פריטים, חפצים או סחורות. זוהי עבירה על החוק שמסכנת חיי אדם באופן ישיר כאשר בעת הישמע אזעקה לא יהיה מספיק מקום במרחב המוגן, הוא יהיה לא נוח, מחניק ולא נעים. כלל זה חייב להיות נר לרגליהם של מוסדות שרוצים באמת להגן על הנוכחים במקום בכל עת.
• חשוב מאוד שה-ממ"מ יעמוד בכל תקני הבטיחות ויעבור בדיקות תקופתיות. זוהי האחריות של הבעלים של המפעל או החברה לבצע את הבדיקות הללו כדי לספק הגנה מירבית.

להיות קשובים לכלי התקשורת ולהראות פיקוד העורף

ברגע שהנוכחים במקום נכנסו למרחב המוגן הם חייבים להקפיד על כללי הבטיחות. במקרים רבים אנשים לא יודעים כיצד להתנהג בממ"מ מה שיוצר בעיה לכולם. חשוב להיות קשובים לכלי תקשורת כלשהו כדי להבין מה הולך בחוץ, מתי אפשר לצאת מהמרחב המוגן ומתי צריך להישאר בו זמן נוסף. אי הבנות אלו עלולות לעלות בחיי אדם יקרים בטרגדיות שכבר קרו במלחמות קודמות, בהם אנשים יצאו זמן קצר אחרי הישמע אזעקה ונפגעו מרקטה שנחתה בקרבת מקום.

לכבד את הנוכחים במרחב המוגן

לא פשוט להיות במרחב מוגן בצפיפות ובחוסר נעימות אך אם הנוכחים יכבדו זה את זה יהיה יותר נעים לכולם. חשוב מאוד להיות כמה שיותר רגועים ואם יש ילדים, לתת להם תשומת לב ולשדר להם שהכול בסדר. מצבים כאלו הם מצבים מאוד קשים עבור כולם וברגע שיהיו אנשים שייכנסו לפאניקה, יחליטו לדבר בטלפון בקולי קולות או יבצעו כל הפרעה אחרת, בעיקר כשמדובר בשהייה ארוכה, לכולם יהיה הרבה פחות נעים.

מספר זה הינו מספר וירטואלי, שהוא חלק משירות תוכן המופעל על ידי זאפ גרופ בע"מ ומפנה את המתקשר לבית העסק.
משתמש העושה שימוש במספר הווירטואלי, מסכים כי החברה תהא רשאית לשמור את מספר הטלפון ממנו התקשר, לכלול אותו במאגר מידע או ליצור באמצעותו קשר עם המשתמש, וכן כי המספר עשוי להשתנות מעת לעת.

מספר הטלפון הרגיל של בית העסק הוא
09-7400022

דילוג לתוכן